Fagofobia- choroba utrudniająca życie
Fagofobia to dość niecodzienna choroba. Osoby cierpiące na nią zmagają się ze strachem przed zakrztuszeniem, co znacznie utrudnia im życie.
Fagofobia to dość niecodzienna choroba, która skutecznie utrudnia życie osób cierpiących na nią. Schorzenie to opiera się na panicznym lęku przed zakrztuszeniem. Chorzy na fagofobię boją się połykać pokarmy, co z kolei prowadzi często do tego, że ograniczają jedzenie do minimum.
Fagofobia to schorzenie na tle nerwowym, którego najczęstszymi objawami są uczucie zwężonego przełyku i obawa przed zakrztuszeniem. Najczęściej choroba ta dotyka osoby, które w przeszłości były świadkiem zakrztuszenia, lub same uległy podobnemu wypadkowi.
Wydawać by się mogło, że lęk ten nie jest powodem do większych zmartwień. Niestety często strach przed zakrztuszeniem jest tak silny, że chorzy rezygnują z jedzenia, co z kolei prowadzi do utraty wagi i wyniszczenia organizmu.
Jak zatem zwalczyć tą uciążliwą dolegliwość? W przypadku schorzeń na tle nerwowym najczęściej pomaga pomoc psychologa, który może skierować pacjenta na terapię. W przypadku osób, u których strach jest na tyle paraliżujący, że rzutuje na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zalecana jest wizyta u psychiatry, który może zlecić leczenie farmakologiczne.
Fagofobia jest niecodziennym schorzeniem, które może wzbudzać sporo kontrowersji. Co najgorsze, przez wzgląd na podłoże psychiczne, wielu cierpiących na tego typu fobie zwyczajnie boi się przyznać do swej słabości bliskim, w obawie przed odrzuceniem, czy potraktowaniem jako niepoczytalnego. Nie wolno jednak lekceważyć tego typu schorzeń, gdyż może to prowadzić do znacznej utraty wagi, wyniszczenia organizmu a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci!
Powiązane artykuły
Komentarze: standardowe | facebook
